Черна мряна
(Barbus meridionalis)
Черната мряна е смятана за еталон на рибешка красота. Нещо повече, тази прекрасна риба си е спечелила завинаги мястото на красавицата в българския фолклор. Традиционното оприличаване на моминската хубост с мряна-риба не е случайно, защото формата на балканската мряна е съвършена. Рибата е вретеновидна, приятно закръглена и е покрита със ситни здраво захванати люспи. Балканската мряна е от семейство шаранови. Дължината на черната мряна рядко надхвърля 35 см, а теглото й може да достигне и до 1 кг.
Цветовете на мряната силно зависят от околната среда. Най-често рибата е златиста, изпъстрена със ситни тъмни петънца. Ако обаче дъното е повече каменисто, отколкото песъчливо, можем да срещнем и екземпляри със сребристи оттенъци. Гърбът при черната мряна винаги е по-тъмен, понякога до опушено бронзов или изразено сиво-черен. Плавниците най-често са жълтеникави на цвят, но ако рибата е в брачен период, те могат да бъдат и чисто оранжеви. Характерна за балканската мряна е аналната перка, която е силно прибрана към тялото.
От другите видове мрени – бялата (Barbus barbus), маришката (Barbus cyclolepis) и резовската (Barbus tauricus Kesseler), я отличава последният удебелен лъч в гръбната перка. При черната мряна той е мек и не е назъбен в задния край. Главата на рибата е малко източена и удължена. Устата е долна с месести и здрави устни, гарнирани с два чифта мустачки. Първата двойка по-големи мустачки е разположена в ъглите на устата, а втората двойка се намират на върха на муцуната. Черната мряна е типична стадна риба. Така че, хванем ли една, трябва да сме готови да излъжем и нейните посестрими.