Козодой, нощна лястовица
(Caprimulgus europaeus)
Козодоят е малко по-дребен от кос. Има дълги крила и опашка. Човката е къса, нежна, а устата - широка, обрасла по ъглите с остри четинки. Окраската на козодоя наподобява стара, напукана дървесна кора. Горната страна на тялото е сивокафява, изпъстрена с по-тъмни петна и шарки, а долната - ръждивокафява с тъмни напречни ивици. При мъжкия първите три махови пера по крилата и най-външните две двойки опашни пера имат бели петна от външната страна и по върха. При младите и при женските екземпляри тези петна са по-тъмни, с охреножълтеникав оттенък.
Козодоят е прелетна птица. Долита през април и отлита през октомври. Зимува в Централна и Южна Африка. Среща се в равнините и в планините, до горната граница на гората. Обитава разредни широколистни, смесени и иглолистни гори. Най-често се среща в окрайнините на горите, край селища и горски поляни. Активен е през нощта. Денем стои кацнал неподвижно на земята по съборени дървета или на дебели хоризонтални клони. Привечер лети с плавен и безшумен полет, като маневрира ловко между клоните на дърветата.
Брачният период на козодоя започва през май. Образуването на двойки се съпровожда от токуването на мъжкия. Той издава продължителен еднообразен звук, който понякога се съпровожда от кратък полет и шумно пляскане с криле. Песента му прилича на звука на развален будилник.
Козодоят се храни с нощни насекоми - бръмбари, пеперуди и др., които лови във въздуха.